Püsiekspositsioon
Mürsu- ja pommikogu
Põhja-Euroopa suurim avalik erakollektsioonidel põhinev püsiekspositsioon ja laskemoona kogu viib teid läbi lähiajaloo maa-, mere ja lennuväe teemakäsitluste, pakkudes põnevust nii ekspertidele, ajaloohuvilistele kui ka kõigile külastajatele, keda huvitab militaarajaloo esitlus viisil, mida lähipiirkonnas ei ole varem nähtud.

Vabadussõjast tänapäevani
Ajaloo võimsaim tulemöll
PMAK erakollektsioonidel põhinev ajaloolise lahingmoona õppematerjali väljapanek ja esemekogu juhatavad rännakule Eesti vabadussõja ajast läbi maailmasõdade kuni tänase päevani.
Vastused saab küsimustele, millised olid Eesti, Läti, Saksamaa, Nõukogude Liidu, Hollandi, Inglismaa, Prantsusmaa, USA, Tšehhi, Poola, Jugoslaavia, Hollandi, Rootsi või Soome laskemoon ja õppevahendid ning kuidas need on aja jooksul arenenud.
Muude seas leidub Eesti Arsenali sõjatööstuse lahingmoona õppematerjale. Pilke püüavad Teise maailmasõja aegsed Nõukogude Liidu suurimad reaktiivmürsud Katjuša ja Andrjuša, Saksamaa reaktiivmürskude mudelid ehk „huilgavad lehmad“ ning Leningradi rindelt Eestisse Viimsi poolsaarele toodud 28 cm rannakaitsekahuri “Prince Henry” enam kui kolmsada kilogrammi kaaluv mürsk ja palju muud. Põnevust pakub suures koguses militaarajaloolist õppematerjali ja lahingmoona läbilõikeid.
Pärnumaa Militaarajaloo Keskus on apoliitiline ning püsikollektsioonis esitletakse materjale ainult teaduslikel ja hariduslikel eesmärkidel.
Kollektsionäär võibki oma kogust rääkima jääda
Avastamiseks arvesta aega 1-2 tundi
Püsinäituse külastamisele võib kuluda kaks minutit (kui see sprindikiirusel lihtsalt läbi joosta) kuni kaheksa tundi (kui külastajal on huvi uurida ja giidil jaksu rääkida).
Selleks, et külastaja aeg saaks võimalikult sisukalt täidetud, oleme koostanud huvitava programmi – tavapärane mürsu- ja pommikogu tuur vältab keskmiselt ühe tunni.

Kas teadsid, et:
Eestist Ida-Virumaa Mätasjärvest leiti ja tõmmati 2000. aastal välja haruldane Teises Maailmasõjas kasutatud Nõukogude Liidu tank T-34/76, millel on säilinud nii punaarmee kui ka saksa armee poolel võidelnud Eesti allüksuste tehtud märgistused. Just selle Mätasjärvest välja toodud tanki laskemoona leiad meie püsiekspositsioonist.
Kas teadsid, et:
Teise maailmasõja ajal kasutasid sakslased reaktiivmürske, mille hüüdnimi oli “huilgav lehm” (Heulende Kuh). Nimetuse said need reaktiivmootori iseloomuliku hääle järgi. Nõukogude Liit seevastu kasutas analooge “Katjušha” ja “Andrjuša”. Just sellise rikkaliku valiku mõlema poole reaktiivmürske leiad meie püsiekspositsioonist.
Kas teadsid, et:
Teise maailmasõja üks kardetumaid jalaväevastaseid lennukipomme kandis nimetusi “liblikas” ja “saatana muna” (SD 2). Just selliseid kujult kauneid ja pisikesi, kuid jalaväe poolt kardetud saatanlikke “liblikaid” leiad meie püsiekspositsioonist.
Kas teadsid, et:
Kõige kiirem relvaraua pooleks lõikamine võib toimuda kiirusega 7000 meetrit sekundis ehk tuhandeid kordi kiiremini kui üks silmapilgutus. Seda tegid sakslased spetsiaalse relva toru ümber paigaldatava ringlaenguga – sel viisil sai relva hävitada, kui oli oht, et see võib jääda vastasele. Just sellised haruldased sakslaste relvahävituslaengud leiad meie püsiekspositsioonist.
Kas teadsid, et:
Teise maailmasõja ajal oli sakslaste seeriatoormise kõige suurema kaliibriga unitaarlask (mürsk, paiskelaeng ja kapsel ühendatakse juba valmistamisel metallkesta abil jäigalt üheks tervikuks) 12,8 cm õhutõrjekahuril. Selle mürsu komplekti pikkus oli ca poolteit meetrit ja kaal pea poolsada kilogrammi. Just sellise mürsiku mõõtu lasukomplekti leiate ka meie püsiekspositsioonist.
Kas teadsid, et:
Eesti põhjarannikul Viimsi poolsaare tipus asusid Teise maailmasõja ajal sakslaste rannakaitsepatarei 28 cm kaliibriga kahurid, mis tulistasid 330 kg kaaluvaid mürske ja mille laskeulatus oli umbkaudu 34 kilomeetrit. Just sellise nelja mehe kaalus ja poolde Soome lendava mürsu leiate ka meie püsiekspositsioonist.
Kas teadsid, et:
Sakslaste tankimiini teisaldamise vastast lõhkeseadet tootsid tipptasemel mänguasjade valmistajatena tuntud Saksamaa ettevõtted Märklin ja Schuco. Just selliseid tipptasemel mänguasjate tootjate sõjanduslikku peenmehhaanikat leiate ka meie püsiekspositsioonist.
“Nii uhket mürsukogu ei ole minu silmad veel 20 aasta jooksul näinud. Seal leidus kõike mida üks fänn võib soovida.”
Pablo Escobar
Rahvusvaheline ärimees
“Nii uhket mürsukogu ei ole minu silmad veel 20 aasta jooksul näinud. Seal leidus kõike mida üks fänn võib soovida.”
Heli Kopter
Ajalooõpetaja Põlvast
“Nii uhket mürsukogu ei ole minu silmad veel 20 aasta jooksul näinud. Seal leidus kõike mida üks fänn võib soovida.”
Janar Kootikum
Militaarhuviline
“Nii uhket mürsukogu ei ole minu silmad veel 20 aasta jooksul näinud. Seal leidus kõike mida üks fänn võib soovida.”